Bourns Inc. SRR0908-391YL
SRR0908-391YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR0908-391YL
Brief Description
FIXED IND 390UH 500MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
SRR0908-391YL.pdf
Availability of SRR0908-391YL
QUANTITY
SRR0908-391YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0908-391YL
Internal Part NumberEIS-SRR0908-391YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR0908 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0908
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±15%
Current Rating500mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq33 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0908-391YL
Related LinksSRR090, SRR0908-391YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0908-391YL Details Description
Related parts for SRR0908-391YL
RES SMD 133 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOD PHONE LINE WIRE 1.07" PCB datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 23POS 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX4 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf