Bourns Inc. SRR1003-3R9M
SRR1003-3R9M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1003-3R9M
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 2.1A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1003-3R9M.pdf
Availability of SRR1003-3R9M
QUANTITY
SRR1003-3R9M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1003-3R9M
Internal Part NumberEIS-SRR1003-3R9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1003
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation5.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.406" W (12.70mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1003-3R9M
Related LinksSRR100, SRR1003-3R9M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1003-3R9M Details Description
Related parts for SRR1003-3R9M
CAP CER 560PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 L.143 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM TACH 12VDC datasheet.pdf