Bourns Inc. SRR1205-471KL
SRR1205-471KL picture photo
Mfg. Part Number
SRR1205-471KL
Brief Description
FIXED IND 470UH 450MA 1.98 OHM
Datasheet Download
SRR1205-471KL.pdf
Availability of SRR1205-471KL
QUANTITY
SRR1205-471KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1205-471KL
Internal Part NumberEIS-SRR1205-471KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1205 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1205
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation720mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.98 Ohm Max
Q @ Freq7 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1205-471KL
Related LinksSRR120, SRR1205-471KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1205-471KL Details Description
Related parts for SRR1205-471KL
BLADE SET ASSORTED W/POUCH 17PC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 250MA ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT LED 44-MQFP datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 500MW DO7 datasheet.pdf