Bourns Inc. SRR1205-750YL
SRR1205-750YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR1205-750YL
Brief Description
FIXED IND 75UH 1.2A 330 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1205-750YL.pdf
Availability of SRR1205-750YL
QUANTITY
SRR1205-750YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1205-750YL
Internal Part NumberEIS-SRR1205-750YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1205 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1205
Material - CoreFerrite
Inductance75µH
Tolerance±15%
Current Rating1.2A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)330 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1205-750YL
Related LinksSRR120, SRR1205-750YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1205-750YL Details Description
Related parts for SRR1205-750YL
IC D-TYP LATCH OCT TRI-ST 20-BGA datasheet.pdf
IC PROG SUPP FLASH MEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADR VERT .100 100POS 30AU datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf