Bourns Inc. SRR1206-5R0ML
SRR1206-5R0ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR1206-5R0ML
Brief Description
FIXED IND 5UH 4.7A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1206-5R0ML.pdf
Availability of SRR1206-5R0ML
QUANTITY
SRR1206-5R0ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1206-5R0ML
Internal Part NumberEIS-SRR1206-5R0ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1206 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1206
Material - CoreFerrite
Inductance5µH
Tolerance±20%
Current Rating4.7A
Current - Saturation8.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1206-5R0ML
Related LinksSRR120, SRR1206-5R0ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1206-5R0ML Details Description
Related parts for SRR1206-5R0ML
CAP FILM 10000PF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 233 I/O 324FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD BASE STM32F4 DISCOVERY datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf