Bourns Inc. SRR1208-150M
SRR1208-150M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1208-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1208-150M.pdf
Availability of SRR1208-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRR1208-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1208-150M
Internal Part NumberEIS-SRR1208-150M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1208 Series Material Declaration
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1208
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation5.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1208-150M
Related LinksSRR120, SRR1208-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1208-150M Details Description
Related parts for SRR1208-150M
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 15A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A TO-220FP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 270MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 4SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf