Bourns Inc. SRR1210-151M
SRR1210-151M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1210-151M
Brief Description
FIXED IND 150UH 2.2A 190 MOHM
Datasheet Download
SRR1210-151M.pdf
Availability of SRR1210-151M
QUANTITY
SRR1210-151M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1210-151M
Internal Part NumberEIS-SRR1210-151M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1210 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1210
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1210-151M
Related LinksSRR121, SRR1210-151M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1210-151M Details Description
Related parts for SRR1210-151M
TVS DIODE 5VWM 20SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 PVC 3/4" datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X.38" datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.55V SOT143-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 11POS TIN datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf