Bourns Inc. SRR1210-681M
SRR1210-681M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1210-681M
Brief Description
FIXED IND 680UH 1A 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
SRR1210-681M.pdf
Availability of SRR1210-681M
QUANTITY
SRR1210-681M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1210-681M
Internal Part NumberEIS-SRR1210-681M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1210 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1210
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation850mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant850kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1210-681M
Related LinksSRR121, SRR1210-681M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1210-681M Details Description
Related parts for SRR1210-681M
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOARD DEMO HC08 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO263AB datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-1863-A datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN datasheet.pdf