Bourns Inc. SRR1240-100M
SRR1240-100M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 4A 32 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1240-100M.pdf
Availability of SRR1240-100M
QUANTITY
SRR1240-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-100M
Internal Part NumberEIS-SRR1240-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)32 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant27MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-100M
Related LinksSRR124, SRR1240-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-100M Details Description
Related parts for SRR1240-100M
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220F datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 8.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 20A QC datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 72POS 24-22AWG datasheet.pdf
0.100" DUAL B/S datasheet.pdf