Bourns Inc. SRR1240-120M
SRR1240-120M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-120M
Brief Description
FIXED IND 12UH 3.8A 38 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1240-120M.pdf
Availability of SRR1240-120M
QUANTITY
SRR1240-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-120M
Internal Part NumberEIS-SRR1240-120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating3.8A
Current - Saturation3.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)38 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)