Bourns Inc. SRR1240-271K
SRR1240-271K picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-271K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 800MA 780 MOHM
Datasheet Download
SRR1240-271K.pdf
Availability of SRR1240-271K
QUANTITY
SRR1240-271K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-271K
Internal Part NumberEIS-SRR1240-271K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating800mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)780 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-271K
Related LinksSRR124, SRR1240-271K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-271K Details Description
Related parts for SRR1240-271K
IDC CABLE-ASS24A/ AE24G / APR24A datasheet.pdf
MOTOR 4POLE 8W 83X81MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT563 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 20SKT STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 2.5A 16TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf