Bourns Inc. SRR1240-3R3Y
SRR1240-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-3R3Y
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.8A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1240-3R3Y.pdf
Availability of SRR1240-3R3Y
QUANTITY
SRR1240-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRR1240-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating6.8A
Current - Saturation6.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant43MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-3R3Y
Related LinksSRR124, SRR1240-3R3Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-3R3Y Details Description
Related parts for SRR1240-3R3Y
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 16K 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 80MA 8SON datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS SAMP 48-VQFN datasheet.pdf
TEST PROBE WITH REMOTE datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf