Bourns Inc. SRR1240-6R8M
SRR1240-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 5.2A 23 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1240-6R8M.pdf
Availability of SRR1240-6R8M
QUANTITY
SRR1240-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-6R8M
Internal Part NumberEIS-SRR1240-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating5.2A
Current - Saturation4.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-6R8M
Related LinksSRR124, SRR1240-6R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-6R8M Details Description
Related parts for SRR1240-6R8M
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 0.1% TO220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
C/A MTRJ-LC DUP OFNR XG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 150 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
MOD TXRX WI-FI RF 2.4GHZ SMD ANT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC .080"DIA 2252 OHM datasheet.pdf