Bourns Inc. SRR1240-820M
SRR1240-820M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-820M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 1.35A 250 MOHM
Datasheet Download
SRR1240-820M.pdf
Availability of SRR1240-820M
QUANTITY
SRR1240-820M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-820M
Internal Part NumberEIS-SRR1240-820M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating1.35A
Current - Saturation1.35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-820M
Related LinksSRR124, SRR1240-820M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-820M Details Description
Related parts for SRR1240-820M
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG/2.8V DL 10SON datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW TERM 52L datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
RECPT ASSY., 37 POS. S.T. datasheet.pdf