Bourns Inc. SRR1240-820M
SRR1240-820M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-820M
Brief Description
FIXED IND 82UH 1.35A 250 MOHM
Datasheet Download
SRR1240-820M.pdf
Availability of SRR1240-820M
QUANTITY
SRR1240-820M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-820M
Internal Part NumberEIS-SRR1240-820M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating1.35A
Current - Saturation1.35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-820M
Related LinksSRR124, SRR1240-820M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-820M Details Description
Related parts for SRR1240-820M
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 567VC SMB datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D 5A 125V datasheet.pdf
CONN HOUSING GVH 10POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 3/4" datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf