Bourns Inc. SRR1260A-180M
SRR1260A-180M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1260A-180M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 4.2A 36 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1260A-180M.pdf
Availability of SRR1260A-180M
QUANTITY
SRR1260A-180M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1260A-180M
Internal Part NumberEIS-SRR1260A-180M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR1260A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating4.2A
Current - Saturation3.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1260A-180M
Related LinksSRR126, SRR1260A-180M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1260A-180M Details Description
Related parts for SRR1260A-180M
CONN PIN 24-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR24H/AE24M/X datasheet.pdf
MUX/AMP TRIPLE 2:1 300MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 80POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf