Bourns Inc. SRR1280-2R4Y
SRR1280-2R4Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR1280-2R4Y
Brief Description
FIXED IND 2.4UH 9.2A 10 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1280-2R4Y.pdf
Availability of SRR1280-2R4Y
QUANTITY
SRR1280-2R4Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1280-2R4Y
Internal Part NumberEIS-SRR1280-2R4Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1280 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1280
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.4µH
Tolerance±30%
Current Rating9.2A
Current - Saturation10.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1280-2R4Y
Related LinksSRR128, SRR1280-2R4Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1280-2R4Y Details Description
Related parts for SRR1280-2R4Y
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
EZ-DSP STARTER KIT FOR F2812 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf