Bourns Inc. SRR1280-820M
SRR1280-820M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1280-820M
Brief Description
FIXED IND 82UH 2.3A 130 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1280-820M.pdf
Availability of SRR1280-820M
QUANTITY
SRR1280-820M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1280-820M
Internal Part NumberEIS-SRR1280-820M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1280 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1280
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1280-820M
Related LinksSRR128, SRR1280-820M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1280-820M Details Description
Related parts for SRR1280-820M
CAP FILM 470PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SMARTSCREEN OP7100 W/TOUCHSCREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
TAPE SCOTCH FILAMENT 18MMX55M datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LCD MOD GRAPHIC 240X128 TRANSM datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10-100MM M8 datasheet.pdf
RES 1.79K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM DDR3 DIMM VTTH O/LUB datasheet.pdf