Bourns Inc. SRR1280A-471K
SRR1280A-471K picture photo
Mfg. Part Number
SRR1280A-471K
Brief Description
FIXED IND 470UH 900MA 880 MOHM
Datasheet Download
SRR1280A-471K.pdf
Availability of SRR1280A-471K
QUANTITY
SRR1280A-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1280A-471K
Internal Part NumberEIS-SRR1280A-471K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1280A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating900mA
Current - Saturation1.25A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)880 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package1280
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1280A-471K
Related LinksSRR128, SRR1280A-471K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1280A-471K Details Description
Related parts for SRR1280A-471K
CONN PC PIN CIRC 0.058DIA TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER -54.5V 750W datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
IC CTRLR DUAL HOT SWAP 32-QFN datasheet.pdf
5086 APPLIANCE OUTLET 4A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" YEL JACKS datasheet.pdf