Bourns Inc. SRR4011-470YL
SRR4011-470YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR4011-470YL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 480MA 1.25 OHM
Datasheet Download
SRR4011-470YL.pdf
Availability of SRR4011-470YL
QUANTITY
SRR4011-470YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4011-470YL
Internal Part NumberEIS-SRR4011-470YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR4011 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating480mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.190" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4011-470YL
Related LinksSRR401, SRR4011-470YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4011-470YL Details Description
Related parts for SRR4011-470YL
MOD PHASE CONTROL SSR 10A 240VAC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE HI-TEMP 1"X36YDS datasheet.pdf
FIBER PROTECTOR BUFFER 12@PK datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf