Bourns Inc. SRR4018-101Y
SRR4018-101Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4018-101Y
Brief Description
FIXED IND 100UH 400MA 1.35 OHM
Datasheet Download
SRR4018-101Y.pdf
Availability of SRR4018-101Y
QUANTITY
SRR4018-101Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4018-101Y
Internal Part NumberEIS-SRR4018-101Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR4018 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4018
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating400mA
Current - Saturation300mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4018-101Y
Related LinksSRR401, SRR4018-101Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4018-101Y Details Description
Related parts for SRR4018-101Y
IC SRAM 128KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO263AB datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
URETHANE ADHESIVE 1.7 FL OZ datasheet.pdf
LPP 7.50/90/14 OG datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 95MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 9SRT datasheet.pdf