Bourns Inc. SRR4018-1R8Y
SRR4018-1R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4018-1R8Y
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 2.35A 58 MOHM
Datasheet Download
SRR4018-1R8Y.pdf
Availability of SRR4018-1R8Y
QUANTITY
SRR4018-1R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4018-1R8Y
Internal Part NumberEIS-SRR4018-1R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR4018 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4018
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±30%
Current Rating2.35A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant105MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4018-1R8Y
Related LinksSRR401, SRR4018-1R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4018-1R8Y Details Description
Related parts for SRR4018-1R8Y
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE 8-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 374 I/O 780FBGA datasheet.pdf
SENSOR FORCE SENS RES 0-2.2LBS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 619 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf