Bourns Inc. SRR4018-560Y
SRR4018-560Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4018-560Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 520MA 820 MOHM
Datasheet Download
SRR4018-560Y.pdf
Availability of SRR4018-560Y
QUANTITY
SRR4018-560Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4018-560Y
Internal Part NumberEIS-SRR4018-560Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR4018 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±30%
Current Rating520mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)820 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4018-560Y
Related LinksSRR401, SRR4018-560Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4018-560Y Details Description
Related parts for SRR4018-560Y
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS SMD 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf