Bourns Inc. SRR4018-560Y
SRR4018-560Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4018-560Y
Brief Description
FIXED IND 56UH 520MA 820 MOHM
Datasheet Download
SRR4018-560Y.pdf
Availability of SRR4018-560Y
QUANTITY
SRR4018-560Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4018-560Y
Internal Part NumberEIS-SRR4018-560Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR4018 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4018
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±30%
Current Rating520mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)820 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4018-560Y
Related LinksSRR401, SRR4018-560Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4018-560Y Details Description
Related parts for SRR4018-560Y
CONN SLEEVE FOR BNC PLUGS 20/PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
1" X 20 YDS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf