Bourns Inc. SRR4028-270Y
SRR4028-270Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4028-270Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 890MA 200 MOHM
Datasheet Download
SRR4028-270Y.pdf
Availability of SRR4028-270Y
QUANTITY
SRR4028-270Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4028-270Y
Internal Part NumberEIS-SRR4028-270Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR4028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±30%
Current Rating890mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq10.76 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4028-270Y
Related LinksSRR402, SRR4028-270Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4028-270Y Details Description
Related parts for SRR4028-270Y
IC 8BIT 1/3US DAC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
ROUND NUT FOR .6E. datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 75POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGE .050 50POS DR TH datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
680UF 400V 35X40MM 85C 2000H datasheet.pdf