Bourns Inc. SRR4028-271Y
SRR4028-271Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4028-271Y
Brief Description
FIXED IND 270UH 320MA 1.5 OHM
Datasheet Download
SRR4028-271Y.pdf
Availability of SRR4028-271Y
QUANTITY
SRR4028-271Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4028-271Y
Internal Part NumberEIS-SRR4028-271Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR4028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4028
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±30%
Current Rating320mA
Current - Saturation180mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq17.46 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4028-271Y
Related LinksSRR402, SRR4028-271Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4028-271Y Details Description
Related parts for SRR4028-271Y
CONN HEADER .100" DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FLYBACK XFRM WE-FB TI LM3445 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 100 POS STAG datasheet.pdf