Bourns Inc. SRR4028-5R6Y
SRR4028-5R6Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4028-5R6Y
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.38A 85 MOHM
Datasheet Download
SRR4028-5R6Y.pdf
Availability of SRR4028-5R6Y
QUANTITY
SRR4028-5R6Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4028-5R6Y
Internal Part NumberEIS-SRR4028-5R6Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR4028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4028
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±30%
Current Rating1.38A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq9.56 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant69MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4028-5R6Y
Related LinksSRR402, SRR4028-5R6Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4028-5R6Y Details Description
Related parts for SRR4028-5R6Y
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256LFBGA datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MHZ SHUTDOWN 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf
IC PCIE BUFFER 100MHZ 1IN 4OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf