Bourns Inc. SRR5028-180Y
SRR5028-180Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR5028-180Y
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.25A 110 MOHM
Datasheet Download
SRR5028-180Y.pdf
Availability of SRR5028-180Y
QUANTITY
SRR5028-180Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR5028-180Y
Internal Part NumberEIS-SRR5028-180Y
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±30%
Current Rating1.25A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2323 (5858 Metric)
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR5028-180Y
Related LinksSRR502, SRR5028-180Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR5028-180Y Details Description
Related parts for SRR5028-180Y
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4V 110MA TSSLP-2 datasheet.pdf
FET RF N-CH 860MHZ 50V TO270-4 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SCREW datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
GDT 400V 20KA datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
512M MSDR X16 166MHZ IND 46NM datasheet.pdf
1000UF 10V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf