Bourns Inc. SRR5028-390Y
SRR5028-390Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR5028-390Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 860MA 210 MOHM
Datasheet Download
SRR5028-390Y.pdf
Availability of SRR5028-390Y
QUANTITY
SRR5028-390Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR5028-390Y
Internal Part NumberEIS-SRR5028-390Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR5028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR5028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±30%
Current Rating860mA
Current - Saturation720mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2323 (5858 Metric)
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR5028-390Y
Related LinksSRR502, SRR5028-390Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR5028-390Y Details Description
Related parts for SRR5028-390Y
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
X4 SAS - 4X LNLINK JCKSCW CBL datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 20 datasheet.pdf
ISO MOD.W/ 20MHZ EXT.CLK, 250MV datasheet.pdf