Bourns Inc. SRR6028-331Y
SRR6028-331Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR6028-331Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 370MA 1.4 OHM
Datasheet Download
SRR6028-331Y.pdf
Availability of SRR6028-331Y
QUANTITY
SRR6028-331Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR6028-331Y
Internal Part NumberEIS-SRR6028-331Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR6028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR6028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±30%
Current Rating370mA
Current - Saturation270mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR6028-331Y
Related LinksSRR602, SRR6028-331Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR6028-331Y Details Description
Related parts for SRR6028-331Y
CONN RP-SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf