Bourns Inc. SRR6028-390Y
SRR6028-390Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR6028-390Y
Brief Description
FIXED IND 39UH 1A 195 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR6028-390Y.pdf
Availability of SRR6028-390Y
QUANTITY
SRR6028-390Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR6028-390Y
Internal Part NumberEIS-SRR6028-390Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR6028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR6028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±30%
Current Rating1A
Current - Saturation750mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)195 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR6028-390Y
Related LinksSRR602, SRR6028-390Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR6028-390Y Details Description
Related parts for SRR6028-390Y
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.97A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DRVR MOSFET DUAL 20-TQFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST XSON6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 4MX32 90-BGA datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100/1000 GMII 72QFN datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf