Bourns Inc. SRR6028-471Y
SRR6028-471Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR6028-471Y
Brief Description
FIXED IND 470UH 270MA 2.1 OHM
Datasheet Download
SRR6028-471Y.pdf
Availability of SRR6028-471Y
QUANTITY
SRR6028-471Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR6028-471Y
Internal Part NumberEIS-SRR6028-471Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR6028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR6028
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±30%
Current Rating270mA
Current - Saturation220mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR6028-471Y
Related LinksSRR602, SRR6028-471Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR6028-471Y Details Description
Related parts for SRR6028-471Y
OPTOISOLATOR 2.5KV SCR 8DIP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 110POS .050" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 91MM datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 5.7UH N87 datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED PVC SLOTTED datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG DL 32HTSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf