Bourns Inc. SRR6040A-330M
SRR6040A-330M picture photo
Mfg. Part Number
SRR6040A-330M
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.1A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR6040A-330M.pdf
Availability of SRR6040A-330M
QUANTITY
SRR6040A-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR6040A-330M
Internal Part NumberEIS-SRR6040A-330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR6040A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.02A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR6040A-330M
Related LinksSRR604, SRR6040A-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR6040A-330M Details Description
Related parts for SRR6040A-330M
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
I/O PLUG ASSY .040 16P datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf