Bourns Inc. SRR6603-221ML
SRR6603-221ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR6603-221ML
Brief Description
FIXED IND 220UH 220MA 770 MOHM
Datasheet Download
SRR6603-221ML.pdf
Availability of SRR6603-221ML
QUANTITY
SRR6603-221ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR6603-221ML
Internal Part NumberEIS-SRR6603-221ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR6603 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR6603
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating220mA
Current - Saturation100mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)770 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR6603-221ML
Related LinksSRR660, SRR6603-221ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR6603-221ML Details Description
Related parts for SRR6603-221ML
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT SNGL 28-SSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10.16MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
RC-12S2N8AWB00 datasheet.pdf
+5V Precision Voltage Reference/Temperature Trangsducer IC datasheet.pdf