Bourns Inc. SRR7045-101M
SRR7045-101M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-101M
Brief Description
FIXED IND 100UH 650MA 300 MOHM
Datasheet Download
SRR7045-101M.pdf
Availability of SRR7045-101M
QUANTITY
SRR7045-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-101M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-101M
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating650mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-101M
Related LinksSRR704, SRR7045-101M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-101M Details Description
Related parts for SRR7045-101M
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 480VAC datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.25MM datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.2 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18.5A 1.75 MOHM datasheet.pdf