Bourns Inc. SRR7045-221M
SRR7045-221M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-221M
Brief Description
FIXED IND 220UH 450MA 700 MOHM
Datasheet Download
SRR7045-221M.pdf
Availability of SRR7045-221M
QUANTITY
SRR7045-221M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-221M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-221M
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation360mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-221M
Related LinksSRR704, SRR7045-221M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-221M Details Description
Related parts for SRR7045-221M
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf