Bourns Inc. SRR7045-270M
SRR7045-270M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-270M
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.25A 110 MOHM
Datasheet Download
SRR7045-270M.pdf
Availability of SRR7045-270M
QUANTITY
SRR7045-270M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-270M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-270M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSRR7032,45/PM74SH Modifications Dec/2013
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR7045
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.25A
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-270M
Related LinksSRR704, SRR7045-270M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-270M Details Description
Related parts for SRR7045-270M
SIDACTOR BI 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN SHROUDED HEADR 80POS QUAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
1.27 BTB HD SMT RA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf