Bourns Inc. SRR7045-471M
SRR7045-471M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-471M
Brief Description
FIXED IND 470UH 320MA 1.1 OHM
Datasheet Download
SRR7045-471M.pdf
Availability of SRR7045-471M
QUANTITY
SRR7045-471M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-471M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-471M
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating320mA
Current - Saturation220mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-471M
Related LinksSRR704, SRR7045-471M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-471M Details Description
Related parts for SRR7045-471M
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
WIREWAY COVER PLATE 12X6" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 27K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
MICRO 51C P 36" WHT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RECPT SHELL TRI-MOD datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf