Bourns Inc. SRR7045-821M
SRR7045-821M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-821M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 250MA 2.2 OHM
Datasheet Download
SRR7045-821M.pdf
Availability of SRR7045-821M
QUANTITY
SRR7045-821M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-821M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-821M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSRR7032,45/PM74SH Modifications Dec/2013
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR7045
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating250mA
Current - Saturation175mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq26 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-821M
Related LinksSRR704, SRR7045-821M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-821M Details Description
Related parts for SRR7045-821M
JUMPER-H1505TR/A2015G/X 5" datasheet.pdf
POT THUMBWHEEL 20K OHM AUDIO datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
37POS F PC ST.SH. datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf