| Internal Part Number | EIS-SRS-1-1.135 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Board Spacers, Standoffs | |
| Series | SRS | |
| Type | Round Spacer | |
| Threaded/Unthreaded | Unthreaded | |
| Gender | Female, Female | |
| Screw, Thread Size | #4 | |
| Diameter - Inside | 0.106" (2.70mm) | |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" | |
| Between Board Height | 1.135" (28.83mm) | |
| Length - Overall | 1.135" (28.83mm) | |
| Features | Self Retaining | |
| Material | PVC | |
| Plating | - | |
| Color | Gray | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SRS-1-1.135 | |
| Related Links | SRS-1, SRS-1-1.135 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor | |
 | 1478671-7 | SWITCH ROLLER SPST/NC 0.1A QC | datasheet.pdf | |