| Internal Part Number | EIS-SRS-1-1.190 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Board Spacers, Standoffs | |
| Series | SRS | |
| Type | Round Spacer | |
| Threaded/Unthreaded | Unthreaded | |
| Gender | Female, Female | |
| Screw, Thread Size | #4 | |
| Diameter - Inside | 0.106" (2.70mm) | |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" | |
| Between Board Height | 1.190" (30.23mm) | |
| Length - Overall | 1.190" (30.23mm) | |