Bivar, Inc. SRS-1-15MM
SRS-1-15MM picture photo
Mfg. Part Number
SRS-1-15MM
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND SPACER #4 PVC 15MM
Datasheet Download
SRS-1-15MM.pdf
Availability of SRS-1-15MM
QUANTITY
SRS-1-15MM Order Process
Ship out your order
Specifications of SRS-1-15MM
Internal Part NumberEIS-SRS-1-15MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesSRS
TypeRound Spacer
Threaded/UnthreadedUnthreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread Size#4
Diameter - Inside0.106" (2.70mm)
Diameter - Outside0.250" (6.35mm) 1/4"
Between Board Height0.591" (15.00mm)
Length - Overall0.591" (15.00mm)
FeaturesSelf Retaining
MaterialPVC
Plating-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRS-1-15MM
Related LinksSRS-1, SRS-1-15MM Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
SRS-1-15MM Details Description
Related parts for SRS-1-15MM
JUMPER-H1503TR/A3049Y/H1503TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SPEED datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf