Bivar, Inc. SRS-2-21MM
SRS-2-21MM picture photo
Mfg. Part Number
SRS-2-21MM
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND SPACER #6 PVC 21MM
Datasheet Download
SRS-2-21MM.pdf
Availability of SRS-2-21MM
QUANTITY
SRS-2-21MM Order Process
Ship out your order
Specifications of SRS-2-21MM
Internal Part NumberEIS-SRS-2-21MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesSRS
TypeRound Spacer
Threaded/UnthreadedUnthreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread Size#6
Diameter - Inside0.125" (3.18mm) 1/8"
Diameter - Outside0.250" (6.35mm) 1/4"
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall0.827" (21.00mm)
FeaturesSelf Retaining
MaterialPVC
Plating-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRS-2-21MM
Related LinksSRS-2, SRS-2-21MM Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
SRS-2-21MM Details Description
Related parts for SRS-2-21MM
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC SERIAL ADC LP 12BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
VHDM BP ASSY datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
RES 46.9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LED PCBA, 3" ROUND, 3000K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8SOIC datasheet.pdf