Omron Automation & Safety SRT2-ID16T
SRT2-ID16T picture photo
Mfg. Part Number
SRT2-ID16T
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
INPUT MODULE 16 DIGITAL 24VDC
Datasheet Download
SRT2-ID16T.pdf
Availability of SRT2-ID16T
QUANTITY
SRT2-ID16T Order Process
Ship out your order
Specifications of SRT2-ID16T
Internal Part NumberEIS-SRT2-ID16T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesSRT2
TypeInput Module
For Use With/Related ProductsC Series
Number of Inputs and Type16 - Digital
Number of Outputs and Type-
Voltage - Supply24VDC
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Features-
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Ingress Protection-
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRT2-ID16T
Related LinksSRT2-, SRT2-ID16T Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
SRT2-ID16T Details Description
Related parts for SRT2-ID16T
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 5.6UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 1.25KW NI-1230 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf