Bourns Inc. SRU1028-221Y
SRU1028-221Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028-221Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH SMD
Datasheet Download
SRU1028-221Y.pdf
Availability of SRU1028-221Y
QUANTITY
SRU1028-221Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028-221Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028-221Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±30%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028-221Y
Related LinksSRU102, SRU1028-221Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028-221Y Details Description
Related parts for SRU1028-221Y
RES SMD 330 OHM 20% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT 56POS 1MM STR W/PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
FUSE 315A 1250V 2KN/110 AR CU datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 220UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS 5MM LOW PROFILE YLW TRANSP datasheet.pdf