Bourns Inc. SRU1028-6R8Y
SRU1028-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028-6R8Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1028-6R8Y.pdf
Availability of SRU1028-6R8Y
QUANTITY
SRU1028-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU1028 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating3.5A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028-6R8Y
Related LinksSRU102, SRU1028-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028-6R8Y Details Description
Related parts for SRU1028-6R8Y
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 250MA DPST 8-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 700VAC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
24VDC 50:1 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf