Bourns Inc. SRU1028A-1R0Y
SRU1028A-1R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028A-1R0Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 7A 6.5 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1028A-1R0Y.pdf
Availability of SRU1028A-1R0Y
QUANTITY
SRU1028A-1R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028A-1R0Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028A-1R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1028A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating7A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.5 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028A-1R0Y
Related LinksSRU102, SRU1028A-1R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028A-1R0Y Details Description
Related parts for SRU1028A-1R0Y
JUMPER-H1505TR/A3048V/H1505TR 4" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI FUNCTION US8 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT SCREW datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
OBDII STREAMER W/ PIN 9 POWER OU datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf