Bourns Inc. SRU1028A-220Y
SRU1028A-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028A-220Y
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.6A 135 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1028A-220Y.pdf
Availability of SRU1028A-220Y
QUANTITY
SRU1028A-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028A-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028A-220Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1028A
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028A-220Y
Related LinksSRU102, SRU1028A-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028A-220Y Details Description
Related parts for SRU1028A-220Y
CONN TERM FEMALE 22-28AWG TIN datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
330UF 16V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf