Bourns Inc. SRU1028A-8R2Y
SRU1028A-8R2Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028A-8R2Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 3.3A 37 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1028A-8R2Y.pdf
Availability of SRU1028A-8R2Y
QUANTITY
SRU1028A-8R2Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028A-8R2Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028A-8R2Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1028A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±30%
Current Rating3.3A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028A-8R2Y
Related LinksSRU102, SRU1028A-8R2Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028A-8R2Y Details Description
Related parts for SRU1028A-8R2Y
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 2POS 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf