Bourns Inc. SRU1038-100Y
SRU1038-100Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038-100Y
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.8A 25 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1038-100Y.pdf
Availability of SRU1038-100Y
QUANTITY
SRU1038-100Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038-100Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038-100Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRU1038 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1038
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating3.8A
Current - Saturation3.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm
Q @ Freq24 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038-100Y
Related LinksSRU103, SRU1038-100Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038-100Y Details Description
Related parts for SRU1038-100Y
CABLE SMA/SMA-RA 36" RG-178 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 1.10A RADIAL datasheet.pdf
3M 5559 4MM SQUARES 100/PACK datasheet.pdf
AM8490-6-50 GAS CYLINDER datasheet.pdf
FIBER OPTICS datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf